MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eksper Haber » Büyükşehir belediyesi, Manşet » İBB ŞEHİR TİYATROLARI MERSİN’DE SEYİRCİ KARŞISINA ÇIKIYOR
İBB ŞEHİR TİYATROLARI MERSİN’DE SEYİRCİ KARŞISINA ÇIKIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin oyunuyla Mezitli Tiyatro Günleri kapsamında Mersin seyircisinin karşısına çıkıyor.

sen-istanbuldan-daha-guzelsin-1-31927.JPG

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin,  1 Şubat 2022 Salı günü 20:00’de Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde Mersin seyircisiyle bir araya geliyor.

Mersin’in merkez ilçesi Mezitli, Şubat ayı boyunca Türkiye’nin çok önemli tiyatro topluluklarını ağırlayacak. Ankara Devlet Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatrosu, Mersin Şehir Tiyatrosu, Hatay Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Mezitli Halk Tiyatrosu ve Mezitli Belediyesi Çocuk Tiyatrosu oyunları Mezitli’de kış mevsimini sanatla ısıtacak.

SEN İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİN

Bir ailenin üç kadını; anneanne, kız ve torun… Üçünün ortak yazgısı, aynı mekânda, dile gelenlerden daha çok içlerinden sessiz sedasız geçen cümlelerde gizli… Erkeklerin yalnız ve eksik bıraktığı yaşamlarında, birbirlerine tutunurken ve giderek birbirine benzerken, geçmiş, şimdi ve gelecek iç içe geçiyor. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, İstanbul fonunda Ayfer, Başak ve Melis’in hikâyesini anlatıyor. Kadının değişmeyen hikâyesini…

“Kucağıma almışım seni… yürümüşüz beraber, çelik tellere bakmışım, çimentoya, karşıdan yeni yeni çıkan uzun binalara… yerdeki asfalta bakmışım… yolun yarısında yorulanların sigara dumanları arasından geçmişiz, ter kokusu her yer Allah kahretsin, “boğaz havasının içine ettiniz” diye bağırdım. ‘gel kız eve gidiyoruz, sen İstanbul’dan daha güzelsin’ O gün hayatımın en güzel günüymüş, meğerse…”

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, anlatı geleneğiyle tiyatronun çağdaş araçlarını buluşturan oyun, “üç anlatıcı’lı bir kurguyla ilerliyor. Mekânın birliğine hikayenin parçalanmışlığı ekleniyor ve farklı bir kurgu ortaya çıkıyor. Bu kurgu, geçmiş, gelecek ve şimdide çakılı kalmış üç hikâyeyi birleştiriyor. Zamanla üç hikâye de tekleşiyor ve ‘kadın’ın hikâyesine dönüşüyor…

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği oyunda Esin Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu rol alıyor.

sen-istanbuldan-daha-guzelsin-1-31927.JPG

sen-istanbuldan-daha-guzelsin-4.JPG

sen-istanbuldan-daha-guzelsin-2-31943.JPG

📆 01 Şubat 2022 Salı 14:31   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir