MENÜ ☰
Eksper Haber » Belediye, GÜNDEM, Manşet, Toplum » 130 YILLIK TARİHİ GLAVANY KÖŞKÜ ‘’NEVMEKAN KANDİLLİ’’ OLARAK BİR KÜLTÜR-SANAT MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ
130 YILLIK TARİHİ GLAVANY KÖŞKÜ ‘’NEVMEKAN KANDİLLİ’’ OLARAK BİR KÜLTÜR-SANAT MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

Üsküdar Belediyesi olarak Kandilli’de metruk halde bulunan 130 yıllık tarihi Glavany Köşkü’nü restore ederek ” Nevmekân Kandilli” adıyla yeniden hizmete sunduk. Nevmekân Kandilli’nin açılmasıyla birlikte Nevmekân sayısı 5’e ulaşmış oldu.

Nevmekân markasının beşinci halkası olan Nevmekân Kandilli’nin açılışı; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Valisi Davut Gül, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen ile çok sayıda siyasi ve davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Nevmekân Kandilli’nin restorasyondan önceki halinin içler acısı olduğunu belirten Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen “Osmanlı Bankası’nın kurucusu olan David Glavany ve ailesinin evi olarak bilinen bu yapı, uzun yıllardır metruktu, birtakım sıkıntılardan dolayı kaderine terk edilmişti. 130 yıllık muhteşem bir eseri, yeniden ayağa kaldırarak İstanbul’un, Üsküdar’ın ve ülkemizin kültür envanterine katmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bu eser hepinizin gördüğü gibi mükemmel bir hale geldi ama burayı tahsis aldığımızdaki hali ne yazık ki içler acısıydı. Burası metruk bir yapı, bir takım asayiş olaylarının, suçların ve suçluların barındığı bir yer haline gelmişti ki tam da o zaman Üsküdar Belediyesi olarak bakanlığımızın tahsisatıyla devraldık ve bu hale getirmiş olduk. Burada Türk ve dünya edebiyatı, çocuk kitapları, felsefe, tarih, kişisel gelişim, sosyal bilimler, hukuk, ilahiyat, tıp alanlarında matbu ve dijital on binlerce kitap yer alıyor. Güvenli, ailece gelebileceğiniz, kaliteli bir kafe hizmeti var. Çok güzel bir bahçesi var. Değerlerimize uygun, huzurlu, keyifli, güvenli, nitelikli bir sosyal tesise, nitelikli, kimlikli bir kütüphaneye, aynı zamanda ailecek zaman geçirilebilecek hesaplı bir restorana kavuşmuş olduk.’’ dedi.

Üsküdar’dan Ücretsiz Ulaşım ile Öğrencilere ve Gençlere Ücretsiz Çay, Kahve Servisi de Yapılıyor

Başkanımız Hilmi Türkmen konuşmasında öğrenci ve gençlere müjde de verdi: ‘’Nevmekân Kandilli Üsküdar merkeze biraz uzak kalıyor. O yüzden belli bir süre gün boyu Üsküdar’dan Nevmekân Kandilli’ye ücretsiz otobüs kaldıracağız. Öğrencilerimiz gençlerimiz rahatlıkla buraya ulaşabilsinler diye. Diğer Nevmekânlarda olduğu gibi öğrenci ve gençlere ücretsiz çay, kahve ve simit ikramımız da olacak. Öğrenci evlatlarımızın rahat ve sakin bir şekilde ders çalışabilmeleri için onlara özel olarak hazırlanmış alanlar da oluşturduk.‘’ dedi.

Üsküdar’da yaşayanların çok şanslı olduğuna dikkat çeken eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Şüphesiz İstanbul çok müstesna bir şehir. İstanbul içinde de Üsküdar çok müstesna bir mekân. Tarihi bakımdan çok eski bir şehir. İstanbul’un fethinden sonra kendisine çok özel manalar atfedilen bir şehir. Bir şehri manalı kılan içinde bulunanlardır, sadece insanlar olarak kastetmiyorum. Aynı zamanda şehre mana, değer katan mekanlar. Binalar, mekânlar oraya anlam katan yerlerdir. İşte bu bakımdan Üsküdar, ayrı bir zenginlik içerisinde ve bu mekânların kıymetini bilenler Üsküdar’da yaşıyor. Üsküdar’ın da bir şansı Hilmi Türkmen. Yapmış olduğu Nevmekânlar, gençlerimize sunmuş olduğu hizmetler, imkanlar Üsküdar’ın anlamıyla, tarihiyle gençlerimizi birleştiren imkanlar sunuyor.” dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar da sosyal ihtiyacı karşılaması amacıyla bu tip mekânların giderek artmasının önemli olduğunu belirterek, “Bir araya gelmenin, birlikte oturmanın, birlikte konuşmanın, tarihimizi, geçmişimizi, edebiyatımızı, fikriyatımızı bu güzel mekanlarda öğrenmemizin en kolay şeklini ortaya koydukları için Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı N. Bilal Erdoğan, Üsküdar’ın merkezi konumundan da istifadeyle İstanbul’un dört bir yanındaki gençlerin ders çalışmak ve arkadaşlarıyla buluşmak için bu mekânlara geldiğini belirtti. Gençlerin ev ve okuldan sonra en çok zaman geçirdiği üçüncü adres olarak gördükleri bu mekânların, nezih, kaliteli ve herkesin estetik anlayışına katkı sağlayacak şekilde yapılar olmasının, gençlere ciddi katkı sağladığını ifade eden Erdoğan, kendisinin de bu mekânlara gelmeye gayret edeceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen katılımcılar, daha sonra kütüphaneyi gezerek incelemelerde bulundu.

Etiketler:
📆 22 Eylül 2023 Cuma 18:20   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir