MENÜ ☰
Eksper Haber » Büyükşehir belediyesi, Manşet » AKŞAM SAATLERİNE DİKKAT
AKŞAM SAATLERİNE DİKKAT

İBB, İstanbul’da pazartesi akşamı etkili olan yoğun kar ve tipi nedeniyle kapanan yolları sorumluluk alanı tanımına bakmadan açtı. 55 bin tonun üzerinde tuzun kullanıldığı çalışmalarda ana yollarda mahsur kalan 48 bin kişiye su, çay ve çorba ikram edildi. İBB İtfaiyesi yollarda mahsur kalan 250 vatandaş ve yolda kalan 110 aracı kurtardı. Metrobüs aralıksız seferlerini sürdürürken metro seferleri de gece 02.00’ye kadar uzatıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, akşam saatlerinde yeniden başlayacağı tahmin edilen etkili kar yağışına karşın İstanbulluları yapılan uyarıları dikkate alma çağrısında bulundu. (Güncelleme saati 17.30)

kar-9-25337.jpeg

İstanbul’da 24 Ocak pazartesi 15.00’den itibaren şiddetini artıran kar yağışı, çoğunlukla Avrupa Yakası’nda etkisini gösterdi. Yoğun tipi nedeniyle sürücülerin görüş mesafesi perdelendi. 8 saatte bir metrekareye düşen kar yağışı, 60 kilogram oldu. Kar kalınlığı yer yer 80-100 santimetreye ulaştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), dört gündür devam eden karla mücadele çerçevesinde 55 bin ton civarında tuz ve 21 ton civarında solüsyon kullandı.

Şehrin batı ilçelerinde etkili olan tipide kapanan D100 karayolunu ulaşıma açan İBB, sorumluluk alanı dışındaki TEM, Basın Ekspres ve ana arter olmayan yolların açılmasında da görev yaptı. Ekipler 4. BÖLGE olan Arnavutkoy’e küreme, dozer, is makinası desteği veriyor. İBB ekipleri ayrıca yolda bırakılan araçlar nedeniyle kapanan Hadımköy yolunun açılması çalışmalarına devam ediyor.

Etkili yağışının bugün 18.00’den itibaren yer yer etkili olacak şekilde yeniden başlayacağı tahmin ediliyor. İBB, 7 bin 421 personel, bin 582 araç ve iş makinasıyla elverişsiz hava koşullarına karşı mücadelesini sürdürecek.

TOPLAM 120 BİN MALZEME DAĞITILDI

İBB, son 2 günde 11 mobil büfe ile İstanbul genelinde karla mücadele çalışmalarına katılan 42 bin 570 personel ve 30 bin vatandaşa kumanya dağıttı. Yine mobil büfeler vasıtasıyla ana yollarda mahsur kalan 48 bin vatandaşa su, çay ve çorba ikramı yapıldı. Toplam 120 kumanya ve mobil malzeme dağıtımı gerçekleşti.

 İBB’nin 21 sosyal tesisinde de yolda kalan ve sokakta yaşayan tüm vatandaşlara ücretsiz çorba ve su ikramı yapılıyor. Öte yandan bu akşam 8 noktada (Cevizlibağ Metrobüs, Şirinevler Metrobüs, Yenikapı Marmaray, Beylikdüzü Marmara Park AVM, Alibeyköy Otogar, Esenler Otogar) mobil büfeler, 30 bin kumanya ile hizmet verecek.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İBB Sağlık Daire Başkanlığı Evde Sağlık Hizmetleri ekibi,  hasta, yatağa bağımlı veya bakıma muhtaç ihtiyaç sahibi vatandaşlar için hizmetini aralıksız sürdürdü. İstanbullulara yaşadıkları ortamda sağlık, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri zorlu kış şartlarına rağmen verilmeye devam ediyor.

541 KİŞİ İBB’YE MİSAFİR

İBB, sokakta yaşayan vatandaşların çetin kış koşullarından etkilenmemesi için 541 kişiyi misafir ediyor. Erkekler için Esenyurt’ta bulunan bakım merkezi, kadınlar için de Kayışdağı’ndaki misafirhane hizmet vermeye başladı. Bu merkezlerde giyim, hijyen, ilaç desteği veriliyor. Buna ek olarak, sağlık taramasından sonra, COVID pozitif çıkan evsizler, belirlenen alanlarda izolasyona alınacak. Bu çalışmalar, İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor.


1 Aralık 2021 tarihinden bugüne kadar toplam bin 401 evsiz vatandaş, İBB tarafından ağırlandı.

CAN DOSTLARI UNUTULMADI

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, havaların soğumasıyla şehrin ücra noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanlarına desteğini sürdürüyor. Haftalık 500 noktada, günlük 2 ton besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımı gerçekleştiriyor.

TOPLU ULAŞIMDA SON DURUM

Metro seferlerinin 02.00, metrobüs seferlerinin ise aralıksız gece boyu süreceği toplu ulaşımdaki güncel durum şu şekilde

Metro İstanbul

Dün gece saat 02.00’ye kadar seferleri uzatılarak sürekli tedbir sürüşleri ve temizleme çalışmaları yapılan raylı sistem hatlarında, bu sabah itibari ile seferler tüm hatlarda normal seyrediyor.

T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nda, dün gece yaşanan arıza giderildi. Seferler 5 dakikalık aralıklarla yapılıyor.

Metro hatlarında seferler bugün de gece saat 02.00’ye kadar uzatıldı.

Saat 00.00 itibarıyla; M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M9 metro ile F1 füniküler ve T1, T4, T5 tramvay hatlarında seferler 30 dakika aralıklarla yapılacak.

Şehir Hatları

Şehir Hatları Vapurları’nda an itibariyle yaşanan bir sefer aksaması bulunmuyor ve seferler normal seyrinde yapılıyor.

İETT

Bin 86 ek sefer konulan İETT hatlarında, an itibari ile 5 bin 240 araçla, 19 bin 185 sefer gerçekleştirildi. Metrobüs aralıksız seferlerine devam edecek.

VERİLERLE İBB KIŞ ÇALIŞMALARI

İBB’nin kışa hazırlık kapasitesi aşağıdaki gibidir:

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km

Personel Sayısı: 7.421

Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.582

Tuz Stoku: 143.360 ton

Kutu Tuz (kritik noktalara): 350 adet

Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için) : 142

Vinç – Kurtarıcı Sayısı: 11

Metrobüs Güzergâhı: 187 km (33 iş makinesi)

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi : 60 istasyon

📆 25 Ocak 2022 Salı 19:10   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir