MENÜ ☰
Eksper Haber » GÜNDEM, Manşet, Toplum » Bakan Koca: Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, edişe verici bir gelişme yok
Bakan Koca: Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, edişe verici bir gelişme yok

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni varyantların beklenen bir durum olduğunu belirterek yeni tedbirlere şu an için ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

Bakan Koca: Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, edişe verici bir gelişme yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yaparak “Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, edişe verici bir gelişme yok. Koronavirüs Bilim Kurulumuz, Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı, aşı programı, salgının seyri ve Turkovac gündemi ile bir araya geldi,” dedi.

Koca, toplantıda ele alınan sonuçları şöyle sıraladı:

“1. Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biri yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir.

📆 01 Aralık 2021 Çarşamba 23:02   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir