MENÜ ☰
.
Eksper Haber » Büyükşehir belediyesi, Manşet » BAŞKAN İMAMOĞLU: “ZEKAT VE FİTRELERİNİZ, EKREM İMAMOĞLU İÇİN DEĞİL, YÜZBİNLERCE İHTİYAÇ SAHİBİ İÇİN”
BAŞKAN İMAMOĞLU: “ZEKAT VE FİTRELERİNİZ, EKREM İMAMOĞLU İÇİN DEĞİL, YÜZBİNLERCE İHTİYAÇ SAHİBİ İÇİN”
twitter sharing button
whatsapp sharing button

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2 günlük sokağa çıkma yasağı öncesinde sosyal medya hesapları üzerinden açıklamalarda bulundu. Vatandaşlardan işlerini son güne bırakmadan, ihtiyaçları kadar alışveriş yapmalarını isteyen İmamoğlu, İBB olarak Halk Ekmek büfelerini 2 günlük yasak süresince açık tutacaklarını ve Hamidiye Su’yun dağıtım yapacağını vurguladı. “Salgın bitse bile, çok sayıda aile ne yazık ki ekonomik olarak olumsuz yönde etkilendi, etkilenmeye de devam edecek” diyen İmamoğlu, 12 günde 550 bin ailenin İBB’den yardım talebinde bulunduğunu açıkladı. İmamoğlu, “Zaten 230 bin aileye normalde düzenli yardımımız vardı. Şimdi 550 bin aile daha buna eklendi” dedi. Ramazan ayının yaklaştığını anımsatan İmamoğlu, vatandaşlara, fitre ve zekatlarını İBB’ye bağışlama çağrısını yineledi. “Benim size yaptığım bu davetle, akıllarınca dalga geçtiler” diyen İmamoğlu, “Hatta ‘Ekrem’e zırnık yok’ diye sosyal medyada kampanya başlatmışlar. Zekat ve fitreleriniz, Ekrem İmamoğlu için değil, yüzbinlerce ihtiyaç sahibi ailemiz için. Ama ben yine de, zekat ve fitre bağışı çağrımı yaygınlaştıran, belki de ulaşmakta güçlük çekeceğim insanlara videomu ulaştıran bu arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İletişimimi yaygınlaştırmada verdikleri emek sayesinde, eminim kat be kat hamiyet sahibi İstanbullu, belediyemize zekat ve fitrelerini bağışlayacak. Allah onlardan da razı olsun” şeklinde konuştu.

FLORYA / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaklaşan 2 günlük sokağa çıkma yasağı öncesinde, İBB TV ve sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan bir açıklama yaptı. 17 Nisan Cuma, gece yarısı itibariyle, 48 saatlik yeni bir sokağa çıkma yasağının başlayacağını anımsatan İmamoğlu, hemşehrilerine bazı uyarlarda bulundu. İmamoğlu, “Lütfen, temel ihtiyaçlarınız neyse, o kadar alışveriş yapınız. Lütfen, abartıya kaçmayınız. İsraftan kaçınalım. Yasağın başlamasına 48 saat kaldı. İşi son dakikaya bırakmadan, güzel bir zaman planlaması ile 2 günlük temel ihtiyaçlarınızı temin ediniz. Lütfen, yasağın başlamasına kısa süre kala, marketlerde-manavlarda ve benzeri alanlarda yoğunluk yaratmayalım. Maskelerimiz her daim yüzümüzde olsun. Ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin. Fiziksel mesafe konusunda da hassas olalım. Maske ve eldiven gibi, artık tıbbi atık sayılan sarfları dezenfekte edip, bir poşet içinde çöplere bırakalım” dedi.

“EVDE KALIŞ SÜRECİNİZDE HİZMETLERİMİZ DEVAM EDECEK”Vatandaşlara 48 saatlik evde kalış süreci için, aktivite planlaması yapmalarını öneren İmamoğlu, “Evde en verimli ve kişisel gelişime faydalı uğraşlar ile ilgilenelim. Evde spor da yapabilirsiniz imkan oldukça. Spor A.Ş. iştirakimiz tarafından hazırlanan evde spor videoları, İBB sosyal medya hesaplarından size ulaşacak. Hafta sonu kitapla dolu bir 48 saat geçirme planınız varsa, lütfen büyük ilgi gören 200 binden fazla kitabın bulunduğu istanbulkitapçısı.com adresimizi ziyaret edin. İBB’nin kitapçısından Türkiye’nin her yerinden sipariş verebilirsiniz. Siparişleriniz yine güvenle adreslerinize teslim edilecek. Bu hafta sonu, evde kalış süresince belediyemizin hizmetleri aksamadan devam edecek. Bundan hiç şüphe duymayınız. Olası sorunlar da ALO 153 yanınızda, lütfen arayın. Psikolojik destek hattımız da uzmanlarımız; sorunlarınıza, kaygılarınıza ortak olup çözüm önerileri için hazır bekliyor olacaklar” diye konuştu.

“HALK EKMEK BÜFELERİMİZ AÇIK OLACAK”İmamoğlu, sokağa çıkma yasağı süresince devam edecek belediye hizmetlerini de şu sözlerle aktardı:
“Halk Ekmek, tam kapasite çalışacak. 553 büfemiz, cumartesi-pazar açık olacak, sizlere hizmet edecek. Evinize yakın büfelerden ekmek temin etme konusunda pek sorun yaşanmayacağını umuyorum. Hamidiye Su da tam kapasite çalışacak ve su servisi yapacak bütün İstanbul’a. Siz evdeyken, biz de kentin önemli toplanma alanlarını dezenfekte etmeye devam edeceğiz. İnsan sağlığına uygun, doğayla dost ve en etkili dezenfektanlarımızla, geçen hafta 130 bin metrekare alanı temizlemiştik. Bu faaliyetlerimiz devam edecek. Ayrıca yoğun araç ve yaya trafiği nedeniyle, daha önce çalışma yapamadığımız çok kritik alanlarda ciddi altyapı yatırımlarını yapıyoruz. İstanbul’u, çok yakında bir daha su baskını yaşamayacak bir kent haline getirme hedefimize yürüyoruz. Sokağa çıkma yasağı uygulaması geçen haftaki haliyle devam ederse, sadece 2 gün sosyal yardım kolilerimizi size ulaştıramayacağız. Anlayışınız için teşekkür ederim.”

“12 GÜNDE 550 BİN AİLE İBB’DEN YARDIM TALEBİNDE BULUNDU”
Gelecek hafta bu gece, mübarek Ramazan ayına ilk adımı atacağız ve ilk sahuru eda edeceğiz” diyen İmamoğlu, “Duam odur ki; bu mübarek ayda, bizi saran virüs salgınından kurtuluruz. Salgın bitse bile, çok sayıda aile ne yazık ki ekonomik olarak olumsuz yönde etkilendi, etkilenmeye de devam edecek. Sadece 12 günde 550 bin aileden İBB olarak yeni sosyal yardım başvurusu aldık. Zaten 230 bin aileye normalde düzenli yardımımız vardı. Şimdi buna 550 bin aile daha eklenmiş duurmda Bu azımsanmayacak bir rakam. Bu, kent nüfusumuzun neredeyse 5’te 1’i demek. İnsanlarımızın bu sıkıntısına bir nebze de olsa yardımcı olma gayretindeyiz. Tek derdim bu. Tek çabamız bu. İnanın, dara düşmüş binlerce esnafımızı, hayatını günlük kazançla idame ettiren yüzbinlerce insanımızı düşünmekten gece uyumakta zorlanıyorum. Ne olacak, sorusunun, her geçen gün büyüdüğünü biliyorum” ifadelerini kullandı.

“ALLAH, ONLARDAN DA RAZI OLSUN”Belediyelerin, hizmet çeşitliliği nedeniyle halkla en sık ve yakın teması sağlayan kurumlar olduğunu vurgulayan İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:“Buradan yola çıkarak, geçen gün bir çağrıda bulundum. ‘Aydınlanma ve yardımlaşma ayı olan Ramazan’da, en doğru adreslere ulaşması için zekat ve fitrelerinizi belediyemize bağışlayabilirsiniz’ dedim. Çünkü, belediyeniz, kimin nerde neye ihtiyacı var, onu çok iyi bilir. Bu, bütün belediyeler için geçerli. İnsanları rencide etmeden, alan elin veren eli görmediği şekilde yardımları ulaştırır ve bütün hassasiyetlere uyar. Zekat ve fitrelerinizi İBB’ye bağışlama çağrım, birilerinin pek hoşuna gitmemiş olacak ki, benim size yaptığım bu davetle akıllarınca dalga geçtiler. Hatta ‘Ekrem’e zırnık yok’ diye sosyal medyada büyükçe bir kampanya başlatmışlar. Zekat ve fitreleriniz, Ekrem İmamoğlu için değil ki; yüzbinlerce ihtiyaç sahibi İstanbul’daki ailemiz için. Ama ben yine de benim zekat ve fitre bağışı çağrımı yaygınlaştıran, belki de ulaşmakta güçlük çekeceğim insanlara videomu ulaştıran bu arkadaşlara inanın teşekkür ediyorum. Çünkü benim söylediğimi zaten vatandaşım çok iyi anladı. İletişimimi yaygınlaştırmada verdikleri emek sayesinde, eminim kat be kat hamiyet sahibi İstanbullu, belediyemize bu katkılarını, bu bağışlarını, isterse zekatını ve fitresini bağışlayacak. Allah onlardan razı olsun. Ben, bu memleketin her insanını çok seviyorum. Hepinizi çok seviyorum. Lütfen başta sağlığınız olmak üzere, kendinize dikkat edin. Emin olun ki; birlikte başaracağız” şeklinde noktaladı.

Video

https://we.tl/t-CvqRxlmv43📆 16 Nisan 2020 Perşembe 22:05   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir