MENÜ ☰
Eksper Haber » GÜNDEM, Manşet, Toplum » Bülent Arınç’tan ‘seçim ertelensin’ talebi
Bülent Arınç’tan ‘seçim ertelensin’ talebi

AKP’nin kurucularından Bülent Arınç, 10 ilde büyük yıkım yaratan depremlerden sonra seçimlerin ertelenmesini istedi. Arınç, “Devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım. Bu bir tercih değil zarurettir” iddiasında bulundu.

Bülent Arınç’tan 'seçim ertelensin' talebi

Abone Ol

AKP’nin kurucularından eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçimlerin ertelenmesini talep etti.

Arınç, Twitter hesabından seçimlerin ertelenmesi talebine ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

“Vatandaşlarımız şu an seçim değil yaşam mücadelesi veriyor. Ahval bu iken bazı siyasetçilerin ve gazetecilerin seçimin mayısta mı haziranda mı yapılacağını tartıştığını görüyoruz” diyen Arınç, şunları ifade etti:

“Allah’tan korkun, hala enkaz altında cesetler var. Seçmenden bahsedilemezken seçimden bahsetmek nasıl mümkün oluyor? Böyle bir dönemde acılarıyla yüzleşen vatandaşlarımıza karşı seçim propagandası mı yapacaksınız, oy mu isteyeceksiniz? Aday mı olacaksınız, miting mi yapacaksınız? Bunları hangi yüzle yapacaksınız? Seçmen yok, sandık yok. Bunların yanı sıra bölgede adli ve idari bürokrasi yok.”

“SEÇİM YAPMAK İMKANSIZ HALE GELMİŞ”

Arınç, şöyle devam etti: “Halk size demez mi: ‘Vatandaş can derdinde, siz ne derdindesiniz?’ diye. Ortalama 15 milyon vatandaşımızın etkilendiği bu felakete maruz kalan şehirlerimiz TBMM’de toplam 85 milletvekili ile temsil ediliyor. Manzara o kadar acı ki; buralarda seçmen kalmamış. Hem seçmen kütükleri geçersizleşmiş hem de seçim yapmak hukuken ve fiilen imkansız hale gelmiş. Belki de seçime gidilirken Yüksek Seçim Kurulu nüfus sayımı ile bu illerin kaç milletvekili ile temsil edileceğini yeniden hesaplayacaktır.”

“ÜLKE SEÇİM STRESİNDEN KURTULMALI”

“Belki de tarihimizin en acı felaketini yaşadığımız bugünlerde, ülke bir an evvel seçim stresinden kurtulmalıdır” iddiasında bulunan Arınç, “Buna vatandaşımızın da bürokrasinin de siyasetin de ihtiyacı var” dedi.

Arınç, şunları ileri sürdü: “Devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım. Bu bir tercih değil zarurettir. Anayasanın 78. maddesini ileri sürerek seçimlerin sadece savaş sebebiyle ertelenmesinin mümkün olduğunu söyleyenlere tek cevap yeterli olacaktır: Evet, bu hüküm var ama anayasalar kutsal metinler değillerdir, hukuki metinlerdir. Yasama organı her zaman anayasa maddesini ilga edebilir, değiştirebilir ve yenisini koyabilir.”

3 TARİH VERDİ

Arınç, seçimlerin ertelenmesi talebine ilişkin 3 seçenek paylaştı. Arınç, şunları söyledi:

“Birinci tercihim; Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 2024 yılı Mahalli İdareler Seçimleri birleştirilebilir. Bunun geçmişte örnekleri vardır. Bu yöntemle halka fazladan tercih hakkı verilecektir.

İkinci tercihim Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilli Seçimleri’nin ötelenerek Kasım 2023’te yapılmasıdır.

Üçüncü tercihim ise ilk iki seçenekte anlaşılamadığı takdirde tüm siyasi partilerin mutabık kalacağı başka bir tarih üzerinde anlaşma sağlanmasıdır.”

📆 13 Şubat 2023 Pazartesi 21:51   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir