MENÜ ☰
.
Eksper Haber » Belediye, maltepe, Manşet » Büyükanne ve Dedelere “Torunumu Beklerken” Eğitimi
Büyükanne ve Dedelere “Torunumu Beklerken” Eğitimi

Kadıköy Belediyesi Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği, “Torunumu Beklerken” eğitim programı ile torun sahibi olmaya hazırlanan büyükanne ve dedelere ücretsiz eğitim düzenledi.

Yıl içerisinde büyükanne ve dedelerden gelen taleplere göre 15 kişilik gruplar halinde açılan programda “Bebek bakımı”, “Bebek ve Çocuklarda Acil Durum Uygulamaları”, “Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar”, “Yeni Anne – Baba ve Torun ile İletişim”, “Büyüanne – Büyükbabalık Rolü”, “Kuşak Çatışması” gibi konular ele alındı. Maket bebekler üzerinde verilen eğitimde acil durumlarda ilkyardım yöntemleri anlatıldı. Öte yandan bebek bakımına yönelik uygulamalar ve yapılması gerekenler büyükanne ve dedelere anlatıldı.

2016 yılından bu yana aralıklarla düzenlenen eğitimde kuşaklararası çocuk bakımında yaşanan anlaşmazlıkları en aza indirmek, tüm ailenin gerginlikten uzak, keyifli bir şekilde ailenin yeni üyesini karşılamaları için yapılması gerekenler ele alınıyor. Programdan bugüne kadar 82 kişi yararlandı. Ayrıca Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği 2012 yılından beridir sürdürdüğü “Gebe Okulu” eğitim programıyla da anne ve baba adaylarına, gebelik sürecini daha bilinçli ve sağlıklı geçirmelerine katkı sağlayacak eğitimler düzenliyor.

“Torunumu Beklerken” eğitimine katılan dede adayı İsmail Bademci, Hasan Yurdakan ve anneanne adayı Sevgi Efil bu eğitime ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdi:

İSMAİL BADEMCİ

“Eşim, bebeğin cinsiyetini öğrenmek için oğlum ve gelinimle buluşmaya giderken beklediği durakta “Torunumu Beklerken” eğitiminin duyurusunu görür. Hemen telefon ederek, kayıt yaptırır. Bu vesileyle, Tuzla’dan bu eğitime katılıyoruz. Bu dünyaya gelecek olan çocuklar, bu ülkenin ve bizim geleceğimizdir. Biz yaşamı el yordamıyla öğrenmeye çalıştık ama artık yeni nesil bilerek, açık gözlerle, sağlıklı kararlar alabilmeliler. Bizler de doğaya saygılı, insana saygılı, canlıya saygılı bir nesil yetiştirmekle sorumluyuz. Bu ütopik değil. Burada olmamız küçük bir adım gibi görünse de aslında çok büyük bir olay. Bu proje beni çok etkiledi. Bir nesile, bir çocuğa bakabilmek için aktiviteler eşliğinde birçok şey öğrendik. Örneğin biz eşimle bu eğitime katıldıktan sonra, kendi çocuklarımızı yetiştirirken ‘Biz ne yapmışız meğerse’ dediğimiz anlarımız oldu.  Doğru bildiğimiz birçok yanlışlar yaptığımızı fark ettik.” 

📆 06 Aralık 2019 Cuma 22:49   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir