MENÜ ☰
.
Eksper Haber » Belediye, Manşet, Toplum, ÜSKÜDAR » ÇÖPTEN HAYIR ÇIKARAN ÜSKÜDAR BELEDİYESİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR
ÇÖPTEN HAYIR ÇIKARAN ÜSKÜDAR BELEDİYESİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Üsküdar Belediyesi çöp kavramını tamamen değiştirip Üsküdarlıları geri dönüşebilir atık ile tanıştıran “Dönüşümde Üsküdar Modeli” projesinden elde ettiği gelir sayesinde ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor. Yüzlerce engelliye tekerlekli sandalye, binlerce kişiye sıcak yemek, kimsesiz ve yoksul çocuklara eğitim bursu, kitap-defter, ihtiyaç sahiplerine yiyecek ve giyecek sağlayarak adeta çöpten hayır çıkarıyor.

Proje kapsamında bin kişiden oluşan dev ekip, tüm Üsküdar’da kapı kapı dolaşarak özellikle ev hanımları, muhtarlar ve okul müdürlerine geri dönüşüm için yapılabilecekleri anlattı

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, belediyenin Atık Yönetim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında geri dönüşüm tesisinde elde edilen kazanımları örnekleriyle anlattı.

Geri dönüşüm tesisinin 1 Kasım 2019 yılında aktif olarak çalışmaya başladığını belirten Türkmen, ” Hedefimiz günde 150 ton ayrıştırılmış çöp toplamaktı. Bu ayda ortalama 5 bin ton, yılda 60 bin ton ayrıştırılmış çöp demektir. Bunun ekonomik karşılığı ise yılda yaklaşık 25 milyon lira, eski parayla 25 trilyondur. Bu önemli bir kaynaktır.

Bu geri dönüşüm olmasa, milli ekonomi ve ülke için kayıp demektir. Geri dönüşümden elde edeceğimiz ekonomik girdi, kesinlikle belediyenin altyapı, fiziki yapımında kullanılmayacak. Buradan elde edilen gelirlerin tamamını, sosyal belediyecilikte ihtiyaç sahibi, dezavantajlı, engelli, dar gelirli olan vatandaşlarımız için kullanıyoruz.

İşte gördüğünüz gibi geri dönüşümden elde edilen gelirle kumanya kolileri ile kuru gıda hizmeti sunuyoruz. Üsküdar’da ayda 5 bin aileye ya kumanya ya da destek kart dediğimiz alışveriş kartına, hesaplarına nakit para yatırıyoruz.

Geçimlerine faydası oluyor. Sefer taslarını da hazırlıyoruz, her gün Üsküdar’da yılın 12 ayı yaklaşık 2 bin ihtiyaç sahibi, yaşlı ve yatalak hastaya sefer taslarından 3 kap adreslerine sıcak yemek teslim ediyoruz.

İlçe sınırlarında engellilere tekerlekli ve akülü araç olmak üzere elde edilen gelirden hemşehrilerimize bu hizmetleri sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Salı Cuma günleri toplanarak yılda yaklaşık 20 bin ton çöpü ayrıştıran Üsküdar Belediyesi Türkiye’ye örnek olan geri dönüşüm modeli ile hem çevreyi korurken hem de binlerce insana umut oluyor.

Galeri
📆 03 Temmuz 2020 Cuma 10:02   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir