MENÜ ☰
Eksper Haber » GÜNDEM, Manşet, Toplum » Davutoğlu’ndan Erdoğan’a zehir zemberek sözler
Davutoğlu’ndan Erdoğan’a zehir zemberek sözler

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın faiz politikasına ilişkin ‘nas’ açıklamasına ve “Başbakanlığım döneminde döviz rezervini 135 milyar dolara kadar çıkardık. Bunu biz yaptık. Daha sonra bir düşüş yaşandı. Yoktum. Cumhurbaşkanıydım” sözlerine sert tepki gösterdi.

Yayınlanma: 19:49 – 20 Aralık 2021

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a zehir zemberek sözler

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ekonomi gündemine dair kamera karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın dünkü konuşmasından sonra bu sabah doların 17,5 lirayı aştığına dikkat çeken Davutoğlu, “Bu konuşmada iki husus üzerinde durulmaya değer” dedi.

“CAHİLCE BİR İDDİA”

Erdoğan’ın faiz politikasına ilişkin “Nas” açıklamasına değinen Davutoğlu, şöyle konuştu: “Sayın Erdoğan faiz politikalarının nasa dayandığı iddiasında bulunuyor. Cahilce bir iddia. Neden mi? Sayın Erdoğan’ın faiz politikalarıyla dünyanın en yüksek faizini bugün Türkiye ödüyorsa, bu nasın gereği değil, nasa karşı olduğunun işaretidir. Çünkü nas faize yaklaşırken, fakiri korumak ve mazlumu korumak üzere yaklaşır. Halbuki Sayın Erdoğan’ın takip ettiği faiz politikasıyla bugün bankalar ve faiz kullananlar karlarını artırırken, fakir halk faiz altında eziliyor.

“NASIN VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN”

Sayın Erdoğan her konuşmasında faiz altında milleti inim inim inletiyor. Ayrıca Sayın Erdoğan en azından bu kadarını bilirsiniz ki nas, emaneti ehline veriniz diyor. Siz hiçbir konuda emaneti ehline vermediniz. Nası kullanmayın ekonomimizi bu politikalarla yerle bir ettiniz. Nasın ve manevi değerlerimizin üzerinden elinizi çekin. Ekonomiden de çekin, nasdan da çekin.”

“BAŞBAKANLIĞIMDA REZERVLERİ ÇIKARDIK, CUMHURBAŞKANIYKEN DÜŞÜŞ YAŞANDI” AÇIKLAMASINA SERT TEPKİ

Erdoğan’ın “Başbakanlığım döneminde döviz rezervini 135 milyar dolara kadar çıkardık. Bunu biz yaptık. Daha sonra bir düşüş yaşandı. Yoktum. Cumhurbaşkanıydım” şeklindeki açıklamalarına da tepki gösteren Davutoğlu, “Bu iddia Erdoğan’ın sayı saymayı, rakam okumayı bilmediğini gösteriyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan her zamanki pişkinliğiyle bütün başarıları kendisine, bütün başarısızlıkları başkalarına atfetme alışkanlığıyla diyor ki, ‘“Başbakanlığım döneminde Merkez Bankası rezervleri maksimum düzeye çıkmıştı, daha sonra başbakanlığı bıraktım ve bu rezervler düştü’. Sayın Erdoğan, bizim başbakanlığımız döneminde keşke Cumhurbaşkanlığı yetkileri içinde kalsaydınız da müdahale etmemiş olsaydınız, bugün Türkiye nereye gelirdi görürdünüz.

Bizim başbakanlığımız döneminde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın net rezervleri vardı. Net 26 milyar, brüt 120-125 milyar bandında rezervimiz vardı ve Merkez Bankası hiçbir zaman arka kapı operasyonlarıyla dolar satma ihtiyacı hissetmedi.

“SORUMLUSU SİZSİNİZ”

Swap uygulamasına da ihtiyaç hissetmedi. Ama sizin yönettiğiniz bugünkü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın rezervleri eksi 40 milyar dolardır ve 128 milyar dolar rezervi de damadınız eliyle tükettiniz. Çok açık ve net söylüyorum Sayın Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün ekonomik alanda düştüğü tablonun birinci sorumlusu siz, ikinci sorumlusu bir parti darbesiyle göreve getirdiğiniz düşük profilli başbakan ve üçüncü sorumlusu bizzat atadığınız damat bakanınınzdır. “

Davutoğlu, açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Çok açık bir ifadeyle bir kez daha söylüyorum. Ne nası cehaletinizi örtmek için kullanın ne de rakamları başarısızlığınızı örtmek için istismar edin. Bu başarısızlığın sorumlusu siz ve göreve getirdiğiniz ehil olmayan kadrolardır. Siz gideceksiniz ve Gelecek kadroları bütün enkazı toparladığı gibi yeni bir ufka bu ülkeyi taşıyacak.”

📆 20 Aralık 2021 Pazartesi 20:11   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir