MENÜ ☰
Eksper Haber » Belediye, BEYLİKDÜZÜ, GÜNDEM, Manşet » DENKTAŞ ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE BEYLİKDÜZÜ’NDE ANILDI
DENKTAŞ ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE BEYLİKDÜZÜ’NDE ANILDI

Beylikdüzü Belediyesi,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ölüm yıl dönümünde andı. Yaşam Vadisi’nde yer alan Rauf Denktaş Anıtı’nda gerçekleşen törende konuşan Beylikdüzü Belediye Başkan Vekili Serdal Mumcu, “Rauf Denktaş, Kıbrıs halkının kahramanıdır.  Türkiye’de, anavatanda belki de en farklı duyguyu yaşayan, en farklı sorumluluğu taşıyan biz dostlarınız olarak, Denktaş’ın aziz hatırasını içimizde hissetmekteyiz” diye konuştu.

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin öncü isimlerinden biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ölümünün 11’inci yıl dönümünde Beylikdüzü’nde anıldı. Beylikdüzü Belediyesi tarafından Yaşam Vadisi’nde yer alan Rauf Denktaş Anıtı’nda düzenlenen anma programı, çelenk sunma töreni ile başladı. Programa; Beylikdüzü Belediye Başkan Vekili Serdal Mumcu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar, Kıbrıs Platformu Başkanı Hasan Taş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Avcılar Şube Başkanı Nurettin Ağaoğlu, Kıbrıs Kültür Derneği İstanbul Şube Başkanı Zehra Bilge Eray, Rauf Denktaş’ın torunu Pınar Denktaş ile STK temsilcileri ve Kıbrıs gazileri katıldı.

“Denktaş’ın aziz hatırasını içimizde hissediyoruz”

Anma töreninde yaptığı konuşmasında KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın hatırasını yaşatmaya devam edeceklerini söyleyen Beylikdüzü Belediye Başkan Vekili Serdal Mumcu, “Bir topluluktan bir ulusa, bir ulustan bir devlete kadar tüm toplumlar kendi kaderini kendileri belirler. Bunu belirlerken kendi kahramanını da yaratırlar. Rauf Denktaş, Kıbrıs halkının kahramanıdır. Türkiye’de, anavatanda belki de en farklı duyguyu yaşayan, en farklı sorumluluğu taşıyan biz dostlarınız olarak, Denktaş’ın aziz hatırasını içimizde hissetmekteyiz. Bu anıt aslında bunun yeni nesillere aktarılmasını temsil eder. Sayın Denktaş’ın aziz hatırası önünde bir kez daha saygı ve sevgiyle eğiliyorum” diye konuştu.

“Yas tutmak için değil, bizlere emanet edilen davaya sahip çıktığımız için buradayız”

Denktaş’ın çocukluğunun geçtiği İstanbul’da anılmasından mutlu olduğunu dile getiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkonsolosu Seniha Birand Çınar yaptığı konuşmada, “Kurucu cumhurbaşkanımızı rahmet, özlem ve sevgiyle anıyoruz.  Bugün yas tutmak için değil bizlere emanet ettiği davaya sahip çıkacağımızın, kurduğu devleti Atatürk devrimleri yolunda sonsuza dek yaşatacağımızı ve ileriye taşıyacağımızın altını çizmek için buradayız. Bizler, merhumu bir gün değil, her gün hatırladığımız için buradayız. Onun fikirlerini yaşattığımız için burada toplandık. Onun nezdinde, bu dava uğruna şehit olanları bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun” ifadelerini kullandı.

“Emanetin olan KKTC’yi sonsuza dek savunmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz”

Denktaş’ın Kıbrıs Türkleri’nin özgürlüğü için yılmadan mücadele eden bir devlet adamı olduğunun altını çizen Kıbrıs Platformu Başkanı Hasan Taş, “Bu onurlu mücadelenin sonunda bağımsız devlet kuran, fikirleriyle har daim kalbimizde yaşayan büyük devlet adamı Denktaş’ı ölümünün 11. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyor; aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Son nefesinde bile dünyaya,  KKTC bağımsız bir devlettir mesajı gönderdi. Kahraman liderimiz, ebedi istirahatgâhında rahat uyu. Yaktığın meşaleyi daima yüksekte tutarak taşıyacağız. Emanetin olan KKTC’yi sonsuza dek savunmaya ve yaşatmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Türk dünyasının kalbinde saygı ve sevgi ateşiyle daima hatırlanacak, sonsuza dek yaşayacaksın. Aziz şehitlerimiz ve dava arkadaşlarımız ile birlikte ruhunuz ilelebet şad olsun” şeklinde konuştu.

“O’nun hatırasını yaşattığınız için hepinize teşekkür ederim”

Denktaş’ın torunu Pınar Denktaş ise konuşması sırasında gözyaşlarına boğuldu. Programa katılanların alkışlarla destek olduğu Denktaş, “Dedemle ilgili konuşmak, hem gurur duymam hem de onu rahmetle, saygıyla ve hasretle anma fırsatını yarattığı için benim için çok duygusal bir konu. Onun bıraktığı bu büyük mirası ona layık olarak taşımaya çalışıyorum. Birkaç gün sonra da 99’uncu yaş gününü kutluyor olacaktık. Bizlere bu kadar özen gösterdiğiniz, hatırasını yaşattığınız için hepinize teşekkür ederim. Bundan sonra da onun yolundan gitmeye devam edeceğiz” dedi.

📆 17 Ocak 2023 Salı 13:28   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir