MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet » Devrim Şehitleri, Kartal’da Anıldı
Devrim Şehitleri, Kartal’da Anıldı

Kartal, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi tarafından düzenlen “Devrim Şehitlerini Anıyoruz” adlı konferansa ev sahipliği yaptı.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta akademisyen yazar Elfin Tataroğlu yer aldı. Kartallı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Cumhuriyet ve Atatürk Devrimlerini savunurken öldürülen aydınlar anıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan “Devrim Şehitlerini Anıyoruz” adlı konferansta önce Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi Başkanı Kemal Arslan bir konuşma gerçekleştirdi. Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı’nın da aralarında olduğu devrim şehitlerini ve hatıralarını saygıyla andıklarını söyleyen Arslan’ın konuşmasının ardından konferans başladı.

6 Ekim 1990 tarihinde Doç. Dr. Bahriye Üçok ve 21 Ekim 1999 tarihinde ise Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın katledildiğini hatırlatarak sözü alan akademisyen yazar Elfin Tataroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbette bu değerli aydınlarımız belki de gün geçtikçe biraz daha az hatırlanır, gençlik nezdinde de biraz daha az tanınır oldu. Bizim amacımız; yeni kuşaklara olabildiğince onları aktarmaktır. Ama şu bir gerçek ki bugün yaşadığımız gelişmelere bakacak olursak aslında ne kadar haklı olduklarını görebiliyoruz. Özellikle bu değerli aydınlarımızın neden, nasıl öldürüldüklerinden başlayarak daha sonra neden hangi fikirlerinden dolayı öldürüldükleri gibi yıllardır yanıtlanmamış soruları tekrar tekrar sormak istiyorum.

1990 yılı Türkiye için çok karanlık bir yıldı. 1990 yılının 31 Ocağında önce sabah Emin Çölaşan Lala mülakatını tamamlayan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Genel Başkanı Muammer Aksoy Ankara Bahçelievler’deki ofisine doğru yola çıktı. Muammer Aksoy cinayeti önemli bir cinayet, çünkü aslında 1990 Ocak ayı aslında bir milat ve ondan sadece 6 ay önce Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurmuştu. Muammer Hoca bu kuruluşu Türk hukuk kurumunda yaptığı bir toplantıda ilan etmişti. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bütün kuruluş altyapısı, Muammer Hoca’nın Bahçelievler’deki ofisinde gelişiyordu; fakat beklenmedik bir durum oluştu. Türkiye’nin bütün illerinden, ilçelerinden – Biz de burada şube açmak istiyoruz – diye halk, adeta siyasi parti gibi Atatürkçü Düşünce Derneği’ne ilgi göstermeye başlamıştı. ADD’yi kurduktan sadece 6 ay sonra Muammer Hoca evinin önünde öldürüldü. Peşinden diğer cinayetler peşi sıra geldi. Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok… Bu isimlerin hepsinin ortak noktası, Cumhuriyet değerlerini savunmalarıydı.”

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i temsilen Başkan Yardımcısı Adem Uçar ve ADD Kartal Şube Başkanı Kemal Aslan, konferansta yaklaşık 2 saat boyunca devrim şehitleri ile ilgili bilgi veren Tataroğlu’na plaket ve çiçek takdiminde bulundu. Etkinlikte görevine yeni seçilen Kartal Kent Konseyi Başkanı Avukat Türkan Kurtulmaz Öztürk de katılarak verdiği konferans için Tataroğlu’na teşekkür etti.

📆 14 Ekim 2019 Pazartesi 13:08   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir