MENÜ ☰
Eksper Haber » GÜNDEM, Manşet, Toplum » Fahrettin Koca: Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu hale getirilecek
Fahrettin Koca: Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu hale getirilecek

Sağlık Bakanı Koca, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yenidoğanlara SMA taraması yapılması uygulamasının hayata geçirileceğini açıkladı. Buna göre, evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilecek.

3

SMA Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evlilik öncesinde SMA taramasının zorunlu hale getirileceğini bildirdi. “Bugün nihai anlamda bir tedavisi olmayan ve kalıtım yoluyla ortaya çıkan SMA, önlem alınması mümkün bir hastalıktır” ifadelerini kullanan Koca, “Bu amaçla, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Koca, şöyle devam etti:

“Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilirler. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır. Ayrıca yeni doğan bebekler için, hastalıklar açısından yapılan genetik taramalara SMA hastalığı dâhil edilmiş durumdadır. Böylece, tedavinin etkili olduğu erken dönemde yakalama şansı ortaya çıkacaktır. Çalışma, ay sonuna dek uygulamaya konuyor.”

📆 02 Aralık 2021 Perşembe 22:17   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir