MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet, pendik » Güzellikte “yetkisiz” Sağlık Hizmetine Zabıta Engeli
Güzellikte “yetkisiz” Sağlık Hizmetine Zabıta Engeli

Pendik’te ‘güzellik salonu’ faaliyet konulu iş yerlerine denetimlerini yoğunlaştıran Zabıta Ekipleri, buralarda uygulanması yasak olan lazer epilasyon, botoks gibi tıbbi içerikli hizmetlerin verilip verilmediğini tek tek kontrol etmeye başladı.

Son günlerde kamuoyu gündeminde olan ‘yetkisiz sağlık hizmeti sunumu’na ilişkin haberlerin artması üzerine, Pendik Belediyesi zabıta ekipleri harekete geçti. Pendik’te hizmet veren güzellik salonlarını takibe alan ekipler, ilk etapta 10 işyerinde incelemelerde bulundu. Kusurlu gördükleri işyerlerine bunların giderilmesi için süre veren ekipler, bir hafta içinde 50 salonu denetlemeyi hedefliyor.

Güzellik salonlarının ruhsatının belediye tarafından verildiğini ve sadece saç kesim ve bakım, manikür, pedikür vb. güzellik ve bakım hizmeti sunabileceğine dikkat çeken yetkililer, tıbbi işlemlerin ise güzellik merkezleri tarafından yapılabileceği uyarısında bulundu.

Güzellik salonlarında botoks, lazer epilasyon, dolgu gibi tıbbi işlemler yasak

Güzellik salonu adı altında faaliyet gösteren iş yerlerinde ilgili mevzuat gereği, lazer epilasyon, botoks dolgu, lazer veya IPN akne, vasküler damar tedavisi, cilt yenileme, akupunktur, lipo elektro, mezoterapi gibi tabip yetkisinde olan tıbbi işlemler, kimyasal ve bitkisel peeling uygulamaları, mekanik peelling ve dövme silme uygulamaları yapılamıyor. Son olarak, güzellik salonlarının cildi sıkılaştırmak için tercih edilen dermapen tedavisini yapması da yasaklandı. Bu tedaviler  içerisinde uzman doktor bulunduran ve ruhsatı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafindan verilen Güzellik Merkezi statüsündeki kuruluşlarda yapılabiliyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada vatandaşların bahsedilen tedavileri uygulayan ‘güzellik salonu’ statüsündeki kuruluşları 444 81 80 no’lu belediye çağrı merkezine ihbar etmeleri istendi.

Güzellik Merkezi ile Güzellik Salonu arasındaki farklar şöyle: 

 
GÜZELLİK MERKEZİGÜZELLİK SALONU
– Ruhsatı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından verilir.– Ruhsatı Belediyece verilir.
– Uzman doktor bulunması zorunludur.– Bünyesinde uzman doktor bulunmaz.
– Lazer epilasyon yapılabilir.– Yapılamaz.
– Botoks dolgu yapılabilir.– Yapılamaz.
– Lazer veya IPN akne yapılabilir.– Yapılamaz.
– Vasküler damar tedavisi yapılabilir.– Yapılamaz.
– Akupunktur yapılabilir.– Yapılamaz.
– Bitkisel peeling, mekanik peelling yapılabilir.– Yapılamaz.
– Dövme silme uygulaması yapılabilir.– Yapılamaz.
– Dermapen tedavisi yapılabilir.– Yapılamaz.
📆 30 Ağustos 2019 Cuma 00:01   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir