MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet » İBB KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI
İBB KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI
default

İstanbul’da Pazartesi akşam saatlerinden itibaren meydana gelen kar yağışlarının çarşamba akşamına kadar yerel kuvvetli kar sağanakları şeklinde devam etmesi bekleniyor. İBB kış şartları ile mücadele kapsamında 9 bin 649 personel ve 2 bin 275 araç ile olumsuz hava şartlarıyla mücadele ediyor. 4.023 km’lik yol ağında şu ana kadar 11 bin 4664 ton tuz, 76 ton solüsyon kullandı. Olumsuz hava şartları nedeniyle metro seferleri 02.00’ye kadar uzatıldı.

araclar-11.JPG

İstanbul’da, Pazartesi akşam saatlerinden itibaren meydana gelen karlı hava şartları nedeniyle güne 0°C’ler civarına gerileyen soğuk hava ve birlikte aralıklı kar yağışlı bir gökyüzü ile başlandı. Kar yağışının Çarşamba akşamına kadar yerel kuvvetli kar sağanakları şeklinde devam etmesi bekleniyor. Kar soğuklarının da 11 Şubat Cumartesi gününe kadar bölgemizde etkili olacağı tahmin ediliyor. Perşembe sabah saatlerinden itibaren sıcaklıkların 1-2°C yükselmesi, beraberinde oluşacak yağışların şehir merkezinde karla karışık yağmur ve kar, yükseklerde kar şeklinde devam edecek. Pazar günü ise sıcaklıkların 6-7°C’ye yükselmesiyle soğuk sistemin İstanbul’u terk edeceği öngörülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için kış şartlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında 2 bin 275 araç iş makinesi ve 9 bin 649 personel ile görev yapmaya devam ediyor. Çalışmalar, İBB Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) koordinasyonunda, İBB ve ilgili kurum temsilcilerinden oluşan 27 birim ile yürütülüyor.

KAR KÜREME VE TUZLAMA ÇALIŞMALARI

İstanbul’un sabah saatlerinde özellikle batıda ve kuzeyde kalan ilçelerinde aralıklarla görülen kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ekipler tarafından yollarda kar küreme ve tuzlama çalışmaları yapıldı. 4.023 km’lik yol ağında şu ana kadar 11 bin 4664 ton tuz, 76 ton solüsyon kullandı.

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi (BEUS) mesajları, trafik kamera görüntüleri ve alınan ihbarlar doğrultusunda müdahale çalışmaları gerçekleştiriliyor. Tuzun 70 bin tonu 39 ilçe ve kamu kuruluşlarına dağıtıldı. 246 bin ton tuz ile 64 tank solüsyon İBB stoklarında yer alıyor. Öte yandan yağışların etkisiyle baraj doluluk oranı Yüzde 31.14’e yükseldi.

KARLA MÜCADELEDE AKILLI SİSTEM

İBB iştiraki İSBAK’ın İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı bünyesindeki araçlarda gerçekleştirdiği yenilikler karla mücadelede ilk kez kullanılıyor. Araçlar eklenen ileri teknoloji kameralar ve araç içi sistemler anlık görüntü aktarabiliyor. Kullandıkları tuz ve solüsyon ölçülebiliyor. 360 derece sensörlerle güvenli sürüş imkanı sağlanıyor. Görevli personellerin sorumluluk alanlarındaki çalışmalar denetlenebiliyor.

TOPLU ULAŞIMA EK SEFERLER

İETT, Metro İstanbul ve Şehir Hatları tarafından yoğun kar yağışının olduğu tarihlerde ek seferler düzenleniyor. İETT, İstanbul genelinde hizmet veren 2.639’u kendi aracı, 3.041 ü Özel Halk Otobüsü aracı olmak üzere; 5.680 otobüs, 670 metrobüs ve 120 elektrikli aracı İstanbul’da beklenen kar yağışı için hazırladı. Kar yağışının beklendiği günler için 24 saat esasına göre ilave personeller görevlendirilirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT ekiplerince kumanya hazırlıkları da yapıldı.

Metro İstanbul; 6, 7 ve 8 Şubat tarihlerinde her gün 6.390 sefer yapıyor ve günlük 5.5 milyona yakın kapasiteyle hizmet veriyor. Raylı sistemlerde yolcu yoğunluğu takibi yapılarak sabah ve akşam yoğun saatlerde maksimum tren sayıları ile seferler yapılıyor. İhtiyaç olması halinde; yoğun saatler dışında yolcu yoğunluğu takip edilerek ilave sefer ve kapasite artışı sunuluyor.

Olumsuz hava şartları nedeniyle; M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı, M1B Yenikapı-Kirazlı, M2 Yenikapı-Hacıosman, M3 Kirazlı-Başakşehir/Metrokent, M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı, M5 Üsküdar-Çekmeköy, M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü, M7 Yıldız-Mahmutbey ve M9 Bahariye-Olimpiyatmetro hatları 02.00’ye kadar çalışacak.

Şehir Hatları’nda ise olumsuz hava muhalefeti sebebiyle Maltepe-Adalar, Çubuklu-İstinye (Arabalı), Bostancı-Karaköy-Kabataş, Bostancı-Moda-Kadıköy-Kabataş (Moda İskelesi uğraması) ve Avcılar-Bakırköy-Yenikapı-Kadıköy seferleri yapılamıyor. Diğer seferler hava durumuna göre zamanında veya gecikmeli olarak devam ediyor.

KUMANYA DAĞITIMI VE 9 ISINMA NOKTASI

Yoğun kar yağışlarında 20 kritik noktada kumanya ve mobil dağıtım yapan mobil büfeler ile hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve yollarda trafikte bekleyen sürücülere sıcak içecek, çorba ve su servisi sunulurken; kritik noktalarda konuşlandırılan mobil tuvaletler ile de vatandaşlara hizmet veriliyor.

Metrobüs yoluna özel kar küreme araçları aralıksız görev yaparken, 9 metro istasyonunda vatandaşlara çay ikram ediliyor. İETT, metrobüs yoluna özel kar küreme araçlarını hazır bekletiyor. Ayrıca 9 metro istasyonunda vatandaşlar için ısınma noktaları bulunuyor. Yenikapı, Yenibosna, Üsküdar, Kirazlı, Taksim, Ayrılıkçeşme, M8 Bostancı, Sabiha Gökçen, Venezia istasyonlarında bulunan ısınma noktalarında 16.00-21.00 saatleri arasında çay ikramları da yapılıyor.

EVSİZLERE KIŞ HİZMETİ

İBB Darülaceze Müdürlüğü koordinasyonunda, kış döneminde hava şartlarına göre evsiz vatandaşlar tesislerde ve anlaşmalı otellerde misafir ediliyor. Kayıtları yapılan evsiz vatandaşlara banyo, tıraş, kıyafet, sıcak yemek ve barınma hizmeti, sağlık taraması ve ilaç desteği, aileye teslim veya memleketine gönderme vb. hizmetler verilmekte, bölgesel istihdam ofisleri vasıtasıyla iş olanağı sağlanıyor. Halihazırda 629 erkek, 104 kadın olmak üzere 733 evsiz vatandaş misafir ediliyor.

22 Kasım 2022 tarihinden bugüne kadar ise toplam 2.135 evsiz vatandaş misafir edildi. 8 evsiz vatandaş memleketine gönderildi, 7 vatandaş ailesine teslim edildi, 21 vatandaş hastaneye sevk edildi, 2 kişi huzurevine yerleştirildi ve 3 kişiye istihdam ofisleri vasıtasıyla iş olanağı sağlandı.

MOBİL TUVALET HİZMETİ

Ulaşım ağı üzerindeki kritik noktalarda, FSM Köprüsü (Asya çıkışı ve Avrupa girişi), Çamlıca Gişeler (Avrupa istikameti), Mahmutbey Gişeler (Asya ve Avrupa istikameti) ve Hadımköy Gişelerde (Beylikdüzü istikameti) konuşlanan 6 mobil tuvalet ile hizmet veriliyor.

SOKAK HAYVANLARINA MAMA HİZMETİ

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından havaların soğumasıyla şehrin ücra noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanları için; 655 noktada günlük 2 ton besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımı yapılıyor.

İBB KIŞ ÇALIŞMALARI MÜDAHALE KAPASİTESİ

Sorumlu Yol Ağı : 4.023 km

Personel Sayısı : 9.649

Araç ve iş Makinesi Sayısı : 2.275 (784 küreme ve tuzlama)

Mevcut Tuz Stoku : 234.000 ton (07.02.2023 itibariyle)

Kutu Tuz (kritik noktalara) : 377 adet

Solüsyon Durumu : 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için) : 168

Kurtarıcı Vinç – Çekici Sayısı : 49 adet (38 kurtarıcı vinç, 11 çekici)

Metrobüs Güzergâhı : 104 km taranan güzergâh, 44 araç ve iş makinesi

Bakım Tamir Aracı : 32 adet

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi : 60 istasyon

KULLANILAN TUZ MİKTARLARI (06 Şubat 2023 08.00 – 07 Şubat 2023 17.00 arası):

İBB : 11.664 ton tuz, 76 ton solüsyon

Karayolları : 2.996 ton tuz, 101 ton solüsyon

ICA : 386 ton tuz, 33 ton üre, 40 ton solüsyon

KMO : 300 ton tuz, 700 ton solüsyon

İGA : 200 ton tuz, 750 ton solüsyon

📆 07 Şubat 2023 Salı 19:58   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir