MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet » İSTANBUL VE ÜSKÜDAR ANADOLU YAKASININ EN GÜZEL KORUSUNA KAVUŞACAK
İSTANBUL VE ÜSKÜDAR ANADOLU YAKASININ EN GÜZEL KORUSUNA KAVUŞACAK

Bakımsızlık ve kontrolsüzlükten dolayı ekolojik dengesini yitirmek üzere olan Validebağ Korusu, belediyemizin başlatacağı “Validebağ Bakım ve Rehabilitasyon Projesi” ile adeta cennetten bir köşeye dönüşecek. 1 metreküp beton bile kullanılmadan gerçekleştireceğimiz projenin tanıtımı için Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’in katılımıyla 11 Haziran Cuma günü saat 10.30’da Nevmekân Bağlarbaşı’nda basın toplantısı düzenlendi.

Başkan Türkmen basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Doğaya saygılı ve korumacı bir belediye olarak yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte Türkiye’de örnekle gösterilen güzel bir projeye daha imzamızı atacağız. Yaklaşık 200 yıl önce 3’üncü Selim tarafından annesi Mihrişah Valide Sultan adına yaptırılan, bugün bakımsızlıktan ve kontrolsüzlükten ekolojik dengesini yitirmek üzere olan Validebağ Korusu’nu adeta cennetten bir köşeye dönüştüreceğiz. Korumuzda bakımsızlıktan kuruyan ağaçlara can vereceğiz. Açık atık sular, korudaki tüm canlıların yaşamını tehlikeye atıyor. Kontrolsüz köpeklerin saldırısı yüzünden her ay 150’den fazla yaralanma olayı yaşanıyor. Bu durumu kontrol altına alacağız. Üsküdar Belediyesi olarak 1999 yılında o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle sit alanı ilan edilen korumuzu, bu konumuna uygun şekilde kurtarmak için harekete geçiyoruz. İstanbul’a taahhüt ediyoruz ki, doğal hayat aşkıyla Validebağ Korusu’nu cennetten bir köşeye dönüştüreceğiz. Projemizi İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden uzmanlarla birlikte yapıyoruz. Tüm doğal güzellikleri koruma altına alarak İstanbullularımız için şehrin merkezinde doğayla iç içe bir alan haline dönüştüreceğiz. Bunu yaparken de projemizde 1 metreküp dahi beton kullanmayacağız. Doğal taş, ahşap ve toprak dışında hiçbir yapı malzemesi kullanmayacağız. Tek bir beton mikseri dahi koruya sokulmayacak. Proje tamamlandığında araç girişine ve mangal yakılmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Atıl haldeki Validebağ Korusu, hem burada yaşayan canlılar hem de yeşil alana hasret İstanbullular için çok büyük anlam ifade ediyor. Biz de buradaki doğal dokuyu koruyarak, insanların ve tüm canlıların doğanın güzelliklerini özgürce yaşayabilecekleri bir atmosfer yaratacağız. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ile birlikte 7 bin fidanı korumuza kazandırarak daha da yeşil bir koru yaratacağız. Böylece Validebağ Korusu, hem korunup gelişecek hem de tüm İstanbulluların şehrin yoğun stres ve gürültüsünden kaçabilecekleri en yakın ve en doğal adresi olacak.”

Validebağ Bakım ve Rehabilitasyon Projesi’ne önümüzdeki hafta başlayacaklarını söyleyen Başkanımız Hilmi Türkmen,‘’ Bakım ve rehabilitasyon çalışmalarını bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlayıp bitirmek istiyoruz. 2022’nin ilk aylarında inşallah projeyi bitirip herkesin kullanımına sunmuş oluruz. Proje tamamlandığında 60 temizlik 30 kadar da güvenlik görevlisi tahsis edilecek. Tüm Üsküdar ve İstanbullular cennet gibi bir koruda huzur içinde vakit geçirebilecekler; buranın keyfini yaşayabilecekler‘’ şeklinde konuştu.

📆 14 Haziran 2021 Pazartesi 20:54   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir