MENÜ ☰
Eksper Haber » Belediye, Büyükşehir belediyesi, GÜNDEM, Manşet » İstanbul’da 76 bin risk testi başvurusu
İstanbul’da 76 bin risk testi başvurusu

İBB’nin binalarda ücretsiz olarak gerçekleştirdiği risk tarama testlerine yapılan başvurular, Maraş depremlerinin ardından 76 bine ulaştı. İBB Deprem Risk Yönetimi Müdürü Tut, başvuru şartlarını genişleterek hepsine dönüş yapacaklarını söyledi.

Maraş merkezli depremlerin ardından Marmara’da yaşanması beklenen deprem tekrar gündeme geldi. Depremin tedirginliğini yaşayan İstanbulluların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ücretsiz olarak yaptığı hızlı tarama testine başvurularında büyük artış yaşandı. İBB’nin ekipleri, Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba Mahallesi’nde bulunan, 1967’de inşa edilmiş 6 katlı Gül Apartmanı’nda hızlı tarama testini nasıl yaptıklarını uygulamalı olarak gösterdi.

Çalışmaları hakkında bilgi veren İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut, hızlı tarama testlerini 3 yıldır sürdürdüklerini belirtti. Bu süre içerisinde 107 bin binayı ziyaret ederek inceleme izni istediklerini aktaran Tut, şöyle devam etti: “Ancak bu zamana kadar 29 bin binadan izin verildi. Bugün itibarıyla 76 bin başvuru aldık. Hepsine cevap vereceğiz. Yaşanan depremler sonrası çok fazla hassasiyet oluştu. Başvuru sırasına göre hepsini değerlendirmeye alacağız.”

YENİ YAPILAR DA KAPSAMDA

Uygulamanın 10 kata kadar binalarda yapıldığının altını çizen Tut, “2000 sonrası yapılar başvuramıyordu. Bu hafta itibarıyla onları da değerlendirmeye alacağız. Ancak 2000 öncesi yapılar bizim kırılgan yapı stokumuzu oluşturuyor. Bu yapıları öncelendireceğiz. Kiracılardan da yoğun talep geliyordu. Sistemimizi buna göre güncelledik, kiracıların da başvurularını alacağız” dedi.

📆 23 Şubat 2023 Perşembe 16:02   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir