MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet » MERAKLI ÇOCUKLAR İÇİN KORONAVİRÜS REHBERİ
MERAKLI ÇOCUKLAR İÇİN KORONAVİRÜS REHBERİ
facebook sharing button
twitter sharing button
whatsapp sharing button

İtalyan Çocuk Müzeleri işbirliği ile oluşturulan ve Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliği (Hands-on International) tarafından desteklenen “Meraklı Çocuklar İçin Koronavirüs Rehberi” Türkçe’ye çevrildi. Rehber, Hands-on International Türkiye temsilcisi İnformel Eğitim-çocukistanbul ve İBB Kent Konseyi işbirliği ile Türkiye’deki çocuklarla buluşuyor. Rehberden okuma yazma bilen, bilmeyen tüm meraklı çocuklar yararlanabilecek.

Rehberde. “Merak korkuyu yener!”, “Koronavirüsü cesaretten çok merak yenecek!” vurgusu yapılıyor. 

“Meraklı Çocuklar İçin Koronavirüs Rehberi”nin, 30 farklı dilde çeviri çalışmaları sürüyor. Aynı zamanda başta Avrupa olmak üzere çeşitli ülke ve kentlerde basımı ve sosyal medya paylaşımı da hızla devam ediyor.

Koronavirüs tüm dünyada hızla yayılırken, büyükler kadar küçükler de hem kendileri hem de aileleri için kaygı duyuyor, sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Çocukların içinde bulundukları zor süreci anlamalarına yardımcı olmak için hazırlanan rehberde, onların koronavirüs ile ilgili merak ettikleri soruların cevapları, virüsün yayılmasının önlenmesi ve kendilerini korumaları için ne yapmaları gerektiği görseller eşliğinde, pedagojik bir yaklaşımla ele alınıyor

Bu uluslararası proje, hem doğrudan çocuklar, hem de çocuklarına salgın hakkında doğru bilgileri endişe yaratmadan aktarabilme ihtiyacı duyan anne babalar için merakı tetikleyen, farkındalık yaratan, etkileyici, ilginç ve güçlü bir araç sağlamayı amaçlıyor. Çift dilde yayınlanması da, çocukların dünyanın her tarafındaki yaşıtlarıyla birlikte ortak bir sorunla karşı karşıya oldukları, yalnız olmadıkları, birlikte güçlü oldukları duygusunu pekiştiriyor, aktif olarak dayanışmaya çağırıyor.

Rehberin Türkçe versiyonunda İBB Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, çocuklara seslendi. Hadi, “Kitabı okuyup bitirdiğinizde merakınızın giderilmiş olması ve virüsten güçlü olmanız dileğiyle…”  temennisinde bulundu.

📆 27 Mart 2020 Cuma 20:23   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir