MENÜ ☰
Eksper Haber » Belediye, GÜNDEM, Kartal, Manşet » Mevlana, Şeb-i Arûs Töreni ile Kartal’da Anılacak
Mevlana, Şeb-i Arûs Töreni ile Kartal’da Anılacak

Kartal Belediyesi tarafından büyük İslam düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 746. vuslat yılı dolayısıyla düzenlenecek anma töreni ile Kartal, sevgi ve hoşgörünün hâkim olduğu bir havaya bürünecek.

“Cenâzemi görüp de; «Ayrılık, ayrılık!» deme! Bilesin ki o vakit, benim ayrılık vaktim değil; buluşma, yani vuslat vaktimdir!” dizeleri ile ölümü bir son değil, sevgiliye kavuşmanın başlangıcı, düğün gecesi olarak tanımlayan Mevlana Celaleddin-i Rumi, vuslata erişinin 746. yıl dönümünde Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Şeb-i Arûs Mevlana’yı Anma Konseri ve Sema” programıyla anılacak.

Anma programında Burcu Karadağ ve arkadaşları tarafından Mevlevi ayinlerinden bölümler ve tasavvuf müziğinin seçkin eserleri seslendirilecek. Mevlevilikte önemli bir yeri olan ney, modern bir düzenleme ile farklı kültürlerdeki enstrümanlar ve semazenler eşliğinde düzenlenecek anma konserinde bir araya gelecek.

Mevlana’ya ilham kaynağı olan Şems-i Tebrizi’nin eserlerinden ve öğretilerinden düzenlenen “Gönlü Geniş ve Ruhu Gezgin Sufi Meşreplilerin Kırk Kuralı”, sahneye sinema efektleri kullanılmış bir film eşliğinde yansıtılarak programa rehberlik edecek.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de mutlak sevginin ve hoşgörünün en önemli timsallerinden Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi, vuslatının 746. yılında anmak ve bu vesile ile büyük bir birlik ve beraberlik halkası oluşturmak adına tüm Kartallı komşularını 15 Aralık Pazar günü, saat 19.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan anma törenine davet etti.

📆 13 Aralık 2019 Cuma 13:51   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir