MENÜ ☰
.
Eksper Haber » Manşet » Organ bağışına farkındalık için 63 il dolaştılar
Organ bağışına farkındalık için 63 il dolaştılar

Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği üyelerinden 54 kişi, 41 yılda 3’ü böbrek, biri karaciğer olmak üzere 4 nakil gerçekleştirilen üyeleri Emin Aslan’ı Diyarbakır’daki evinde ziyaret etti.

Farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye’nin 63 ilini dolaşan ekip, vatandaşları organ bağışı yapmaları konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği üyelerinden oluşan 54 kişilik ekip, organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak ve vatandaşları duyarlı olmaya davet etmek amacıyla Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır’la birlikte 63 ili dolaşan ve Türkiye çapında 2 bin gönüllü üyesi ile organ nakli konusunda farkındalık çalışmaları yürüten dernek üyeleri, 41 yılda 3’ü böbrek, biri karaciğer olmak üzere 4 nakil gerçekleştirilen Emin Aslan’ın evine konuk oldu.

Türkiye’nin ilk böbrek nakli gerçekleştirilen hastalarında biri olan Emin Aslan’a 41 yılda 3’ü böbrek biri karaciğer olmak üzere 4 nakil gerçekleştirildi. 9 çocuk babası 65 yaşındaki Aslan, 2018’deki son naklinde, böbrek ve karaciğer nakli ile 21 saat süren operasyondan sonra ‘Türkiye’nin ilk 2 organın aynı ameliyatta nakli gerçekleştirilen hasta’ unvanını aldı.

“TÜRKİYE´DE 80 BİNE YAKIN BÖBREK HASTASI VAR”

Dernek başkanı Mehmet Şahan, Türkiye’de 80 bine yakın böbrek hastası olduğunu ifade ederek, “Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği olarak, `İl İl Türkiye´ projemiz kapsamında şu ana kadar 61 ili dolaştık. Bugün Batman ve Diyarbakır’la 63 oldu. Diyarbakır’da 1977 yılında beraber böbrek nakli olduğumuz, kader arkadaşımız Emin Aslan´ın evindeyiz. Amacımız Türkiye´deki 70- 80 bin civarındaki böbrek hastasına ışık olmak. Bizim bir ilkemiz var, `Bugün biz, yarın belki de siz´ diye. Amacımız, Türkiye’deki böbrek nakli bekleyen kardeşlerimize ışık olmak ve insanlarımızı daha duyarlı olmaya böyle etkinlikler yaparak davet etmektir. Değerli kader arkadaşımızın evindeyiz. Yanımızda Türkiye´nin ikinci yüz nakli olan kardeşimiz de var. Böbrek nakli olan kardeşlerimiz var. Diyaliz hastası kardeşlerimiz var. Bizlere gönül veren kardeşlerimiz de bugün buradalar. ‘Haydi Türkiye, organ bağışı için el ele’ diyoruz” dedi.

📆 30 Haziran 2019 Pazar 16:11   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir