MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet » Sağlık Bakanlığı: İnsan sağlığına en yararlı su Tunceli’de
Sağlık Bakanlığı: İnsan sağlığına en yararlı su Tunceli’de

Sağlık Bakanlığı’nın, Gıda Güvenliği Hareketi’ne yaptırdığı analizlerde, 294 kaynak su arasında Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nden çıkan suyun, Türkiye’de insan sağlığına en yararlı su olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’nın 1 Mayıs 2014 tarihinde Gıda Güvenliği Hareketine yaptırdığı analiz raporu, firmanın internet sitesinde açıklandı.

Kaynak sularında, suyun insan sağlığına yararını gösteren en önemli değer olan Ph, Dünya standartlarına göre suda bulunması gereken değeri 4.5-9.5 arasında iken, Ovacık İlçesi’ndeki kaynak sularında bu değerin 8.45 oranında olduğu belirtildi.

Türkiye’de en yüksek oran

Bu değerin de Türkiye’deki en yüksek oranı olduğu kaydedildi.

10 yıl önce 242 Tuncelili işadamının biraraya gelerek kurduğu, Tunceli‘nin ilk ve tek sanayi tesisi olan Munzur A.Ş. Su İşletmesi, bünyesinde, 47 kişi çalışıyor.

Munzur Su A.Ş. yetkilileri, Türkiye’de iç piyasaya sunulan Munzur Su’yun, bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Suudi Arabistan’dan yoğun talep aldıklarını, bu ülkeye de suyu ihraç etmek için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Munzur AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Saylı, günlük 160 ton su işlediklerini belirterek, “Bölgenin fiziki yapısından dolayı bölgemizde nakliye, ulaşım konusunda büyük zorluklar 

📆 28 Haziran 2019 Cuma 20:55   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir