MENÜ ☰
Eksper Haber » GÜNDEM, Kültür-Sanat, Manşet, sultanbeyliği belediyesi » Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’na Rekor Başvuru
Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’na Rekor Başvuru

Türk sinema sektörünü desteklemek ve yeni yeteneklere imkân sağlamak amacıyla düzenlenen Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni, İstanbul Sinema Müzesi Atlas Sineması’nda gerçekleştirildi. Yarışma 15-17 Haziran tarihleri arasında, ilk iki gün gösterim, üçüncü gün ise ödül töreni olacak şeklinde düzenlendi.

Başvuruları 8 Mart’ta başlayan yarışmaya katılım 30 Nisan’da sona erdi. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’na rekor düzeyde katılım gerçekleşti. Türkiye’den 534, yurtdışından 110 olmak üzere toplam 644 film başvurdu. 15-16 Haziran tarihlerinde iki gün Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde filmlerin gösterimi yapılırken ödül töreni ise 17 Haziran’da İstanbul Sinema Müzesi Atlas Sineması’nda gerçekleştirildi. Yarışmaya Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü de destek verdi. Ödül törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, sinema sanatçısı ve jüri başkanı Perihan Savaş da katıldı.
Ön jüri tarafından ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana kategoride 10’ar film, finalist olarak yarışmaya seçildi. Ulusal kategoride 10 film, ilk üçe girmek için yarıştı. Yarışma sonucunda birinci olan filme; 15 bin TL, ikinci filme 10 bin TL ve üçüncü filme 7 bin 500 TL para ödülü verildi. On filmin yarıştığı uluslararası kategoride ise birinci olan film 1000 Euro’luk para ödülünün sahibi oldu. Jüri tarafından seçilen bir filme ise Jüri Özel Ödülü verildi. Bu kategorideki ödül, bu yıl Yunus Emre’ye adandı.
Yarışmada dereceye giren yönetmenlere para ödülünün yanı sıra, Emin Albayrak’ın Sultanbeyli’de yetişen İstanbulensis çiçeğinden yola çıkarak tasarladığı ödül plaketi takdim edildi. Yarışma kapsamında yılın seçkin filmlerinden oluşan 5 film de ‘Özel Gösterim’ kategorisinde seyirciyle buluşacak. Bu alandaki gösterim, UNESCO’nun 2021 yılını Yunus Emre Yılı ilan etmesi sebebiyle, Yunus Emre’ye adandı. Yarışma kapsamında, finale kalan ancak dereceye giremeyen 6 kısa filme gösterim telifi olarak 2’şer bin TL telif ödenecek. Böylelikle kısa filmcilere doğrudan bir nakdi destek sunulurken, finalistlere de motivasyon sağlanması amaçlandı.
En İyi Uluslararası Kısa Film Ödülü’nün sahibi “Migrants” ile Hugo Chaby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoe Devise oldu. Jüri Özel Ödülü’nün sahibi “Lekesiz” ile Mehmet Oğuz Yıldırım, En İyi Kısa Film Ödülü’nün sahibi “Seval” ile Ahmet Keçili, En İyi 2. Kısa Film Ödülü’nün sahibi “Çamaşır Suyu” ile Büşra Bülbül, En İyi 3. Kısa Film Ödülü’nün sahibi ise “Son” ile Orhan Umut Gökçek ve Şeyma Gökçek oldu. Finale kalan “Düdük” filmi ile Ege Karakurt, “Cemile” filmi ile Belkıs Bayrak, “Perdeler” filmi ile Fırat Onar, “Paydos” ile Öykü Orhan, “Mahallenin Bazı Kedileri” ile Emre Sefer, “Münhasır” filmi ile Yeşim Tonbaz’a plaket takdim edildi.
Jüride Türk ve Dünya Sinemasından Önemli İsimler Yer Aldı
Ulusal yarışmanın jüri başkanlığını usta oyuncu Perihan Savaş üstlenirken, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran, Yönetmen Banu Sıvacı ve Oyuncu Hakan Karsak, jüriyi oluşturan diğer isimler oldu. Uluslararası yarışmanın jürisi ise Oscar Akademi Üyesi İranlı Yönetmen Farnoosh Samadi, Oyuncu Emre Kızılırmak ve Avanca Cine-Club Başkanı, Porto Femme Uluslararası Film Festivali Direktörü Yapımcı Ana Castro’dan oluştu. Yarışma kapsamında, Türkiye’de ilk kez “Kısa Filme Katkı Ödülleri” verildi. Bu kapsamda oyuncular Tülin Özen ve Murat Kılıç ile Kameraarkasi.org veri tabanının kurucusu, Yönetmen Hayri Çölaşan’a, kısa film sektörüne verdikleri katkılardan dolayı Kısa Filme Katkı Ödülleri takdim edildi. Yarışmanın kapanış gecesinde, müzisyen Sedat Anar, santur ve cura icrasıyla Türk ve yabancı film müziklerinden oluşan bir mini konser verdi.
“Amacımız Türk Sinemasının Hak Ettiği Yerlere Gelmesi”
Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ödül töreninde yaptığı konuşmada katılımcılara teşekkür etti. Sultanbeyli Belediyesi olarak kültür ve sanata her alanda katkı sunmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Keskin, “İlçemizi fiziki olarak kalkındırırken kültür ve sanat alanında da önemli işlere imza atmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz ay düzenlediğimiz Uluslararası Şiir Festivalimiz ile ilçemiz şiirin güzel atmosferine kavuştu. Bugün de birbirinden değerli eserlerle kısa film yarışmamızın finalini gerçekleştiriyoruz. Amacımız insanlarımıza faydalı olan işlere imza atabilmek, sanatı desteklemek.” dedi.
Sultanbeyli’nin kültür ve sanatta artık önemli bir yere sahip olduğuna değinen Başkan Keskin, “Sultanbeyli’de kültür sanat alanında çok sayıda güzel proje ve etkinliği hayata geçirdik. Bu alanda önemli bir organizasyonu daha gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Gayemiz sinemamızın yurt içi ve yurt dışında başarılarını sürdürmesi ve hak ettiği noktaya ulaşması. Sultanbeyli Belediyesi olarak bu amaca ulaşmak için imkânlarımız ölçüsünde sinemamıza katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İlkini düzenlediğimiz Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması, bu anlamda önemli bir misyon üstlendi.” dedi.

📆 21 Haziran 2021 Pazartesi 13:38   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir