MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet » TUZLA SIKIŞIKLIK ENDEKSİNDE DE EN AZ RİSKLİ İLÇELER ARASINDA
TUZLA SIKIŞIKLIK ENDEKSİNDE DE EN AZ RİSKLİ İLÇELER ARASINDA

Küresel salgın haline gelen koronavirüsle (COVID-19) mücadelede tüm Türkiye’ye ‘Evde kal’ çağrıları yapılıyor. Riskleri en aza indirmek adına önlemler hız kesmeden devam ediyor. Prof. Dr. Onur Başer, ABD’de uygulanan sıkışıklık endeksinin İstanbul’da virüsün neden daha fazla yayıldığını net bir şekilde ortaya koyduğunu açıkladı. İstanbul’da yaşayan her birey bir kilometrelik alanda en az 17 bin kişiyle yaşıyor.
DHA tarafından yapılan röportajda, 39 ilçesi bulunan İstanbul’un 29 ilçesinin Newyork’tan bile yoğun olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Onur Başer, Tuzla, Çatalca, Şile, Adalar, Silivri, Büyükçekmece, Beykoz, Sarıyer, Başakşehir ve Arnavutköy gibi yoğunluğu az olan ilçelerin diğerlerine oranla daha az risk taşıdığını söyledi.

SIKIŞIKLIK ENDEKSİ DÜŞÜK İLÇELERDEN TUZLA’DA ÖNLEMLER ÜST DÜZEYDE
Prof. Dr. Onur Başer’in araştırmasında sıkışıklık endeksi düşük ilçeler arasında çıkan Tuzla, önlemlerini en üst düzeyde tutuyor.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “ Aralıksız sürdürülen çalışmaların neticesi olan sonuçlar daha gayretli çalışma noktasında bize daha çok güç veriyor. Gece gündüz demeden 7 gün 24 saat çalışan ekiplerimiz aynı zamanda ilgili kurumlarla kuvvetli iletişim ve işbirliğini sürdürmeye devam ediyor. COVID19 mücadelesi kapsamında başkan yardımcıları ve birim müdürlerimizle hem çalışmaları planlıyor hem de vatandaş taleplerini yakından takip ediyoruz.
Temizlik, dezenfekte, denetimler, bilgilendirme gibi çalışmalarımız durum normalleşinceye kadar kararlılıkla sürdürülecektir. Çalışmaların etkili olup bir an önce sonuç vermesi vatandaşlarımızın evde kalarak özveriyle çalışan ekiplere destek vermesi ile mümkün olacaktır.
İnsan teması ile yayılan pandemilerde en önemli tedbir izolasyon ve sosyal mesafeyi korumaktır. Vatandaşlarımız bir süre daha evde kalarak bize destek versinler. Sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm ekipler mücadeleyi sürdürüyor.
Vatandaşlarımızın işbirliği ile bir an önce bu durumu atlatacağız. Hep birlikte başaracağız.” diyerek, çalışan ekiplere teşekkür ederken, vatandaşlara yönelik olarak evde kal mesajını da yineledi.
Daha önce ulusal basında yer alan haberlerde en az riskli ilçeler arasında gösterilen Tuzla, yapılan son araştırmalarda da “Sıkışıklık Endeksi” verilerine göre en az riskli ilçeler arasında yer aldı.

📆 06 Nisan 2020 Pazartesi 23:15   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir