MENÜ ☰
Eksper Haber » Manşet » Yaşlıların Yeni Buluşma Adresi
Yaşlıların Yeni Buluşma Adresi

Sağlıklı, bağımsız, üretken ve mutlu bir yaşlılığın sürdürülebilmesi için Vefa Kıraathanesi hizmete girdi. Yaşlıların aktif bir şekilde sosyal hayatın içinde katılımlarını arttırmaya yönelik hizmet veren Vefa Kıraathanesi, onların yeni buluşma adresi oldu.

Pendik`te yaşlıların yeni buluşma adresi “Vefa Kıraathanesi” oldu. Pendik Belediyesi 65 yaş ve üzeri vatandaşların aktif ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmak, sosyalleşmelerine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla hizmete soktuğu Vefa Kırathanesi`nden 280 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 480 kayıtlı kişi yararlanıyor. Kıraathanede yaşlılara Ergoterapi Hizmeti, Hobi Faaliyetleri, Sosyal Aktiviteler, Kişisel Bakım Hizmeti, Danışmanlık, Periyodik Sağlık Kontrolü ve Sosyal Aktiviteler düzenleniyor.

Ürettiklerini torunlarına hediye ediyorlar

Kıraathanede yaşlıların hoşça vakit geçirmeleri için hobi odaları yer alıyor. Buralarda yaşlılara elişi, ahşap boyama gibi hobi becerileri öğretiliyor. Yaşlılar burada ürettiklerini evde torunlarına hediye ettiklerini söylüyor. Yaşlıların doktorlar tarafından belli periyotlarla sağlık kontrolleriyle birlikte tansiyon, diyabet ölçümü ve takibi yapılıyor. Yine gelenlere berber-kuaför hizmeti, el, ayak ve vücut bakımı gibi kişisel bakım hizmetleri veriliyor.

Yaşlıların bocce keyfi

Vefa Kıraathanesi`ne gelen yaşlı vatandaşlar güne sporla başlıyor. Yaşlılara ayrıca ergoterapi hizmeti sağlanıyor. Kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamak amacıyla yapılan ergoterapi yaşlıların ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Kıraathane bahçesine kurulan bocce alanı ise yaşlılara yeni bir deneyim sunuyor. Son yıllarda ülkemizde gelişen ve ilgi duyulan bocce oyunu esnasında yaşlılar, oldukça keyifli dakikalar yaşıyor.

Sosyal ve kültürel geziler düzenleniyor

Sosyal faaliyetlere katılımlarının arttırılması ve keyifli vakit geçirmeleri amacıyla yaşlı vatandaşlara yönelik çeşitli sosyal ve kültürel geziler düzenleniyor. Kıraathanede haftanın üç günü erkek, iki günü ise kadın vatandaşlara hizmet veriliyor. Vatandaşların ulaşımı servisle sağlanıyor. Saat 9.00`da başlayan etkinlikler, 16.00`ya kadar devam ediyor. Gün içerisinde çay ve yemek ikramları da yapılıyor.

Başkan Ahmet Cin, yaşlılarla bocce oynadı

Vefa Kıraathanesini ziyaret eden Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, yaşlılarla uzun uzun sohbet ettikten sonra bahçede bulunan bocce sahasında oyun oynadı.

img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img

13 Eylül 2019
📆 15 Eylül 2019 Pazar 22:47   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir