MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eksper Haber » Belediye, Büyükşehir belediyesi, GÜNDEM, Manşet, Toplum » ŞEHİR TİYATROLARI’NIN YENİ ÇOCUK OYUNU “BENİM KÜÇÜK YILDIZIM”
ŞEHİR TİYATROLARI’NIN YENİ ÇOCUK OYUNU “BENİM KÜÇÜK YILDIZIM”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Cengiz Özek’in yazıp yönettiği Benim Küçük Yıldızım adlı çocuk oyununu seyirciyle buluşturuyor. 2022-2023 sezonunun yeni çocuk oyunu Benim Küçük Yıldızım, 25 Aralık 2022 Pazar günü 12:00’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde prömiyerini yapıyor.

benim-kucuk-yildizim-4.JPG

Bir gün bir yıldız kayar… Gökyüzünden… Küçük kız onun peşine düşer… Belki gözündeki yıldıza ulaşamaz; ama bir yıldız şarkıcı kargaya, tavuklar için bir Yıldız gibi pırıl pırıl parlayan bir mısır tanesine, her nefes aldıkça bir yıldız gibi parıldayan ateş böceğine rastlar… Hepsiyle arkadaş olur… Sonunda gerçek yıldızın içinde olduğunu sevgi kardeşlik dostluk olduğunu anlar.

Yönetmen Cengiz Özek Oyunu Anlatıyor

“Bir yıldızın peşinden koşan kızın öyküsü. Seyahati boyunca pırıltılı, parlak; herkes için yıldız olan bir şeyle karşılaşıyor. Bir yıldız gibi olmak istiyor. Kendisi de parlamaya başlıyor yıldız gibi.

Oyun; her yaşın aynı anda seyredebileceği, çocuk izlerken yetişkinlerin de sıkılmayacağı, herkesin aynı şaşkınlıkla seyredeceği bir oyun.
İletişimsizliğe vurgu yapan bir oyun. Sonunda barış ve kardeşlik şarkısıyla bitiriyoruz oyunu. Bu tür mesajlı oyunlar çocuklar için çok önemli. Onlar geleceğin müstakbel seyircisi olacak. Hem de kendi çocuklarını yetiştirecekler.
Bu oyun için 1,5-2 metre boyunda kuklalar hazırladık. Kuklalar sahnede sanki kendi hareket ediyormuşçasına görünüyor, seyirci asla oyuncuları görmüyor. Oyuncu dev kuklaları hareket ettiriyor.

Oyunda Siyah Tiyatro Tekniği Kullanılıyor

Oyunda ülkemize yabancı bir oyun tekniği kullanıyoruz. Tiyatro mantığında uygulanması da çok az.
Altyapısı müzik olan ve müziğe göre hareket eden, uçan bir takım nesneler görüyoruz. Buna siyah tiyatro diyoruz. Sahnedeki oyuncuların görünmez hale gelmesi ve ultraviyole ışığı yansıtan boyalarla boyanmış nesnelerin görünmesi. Metin böyle bir tiyatro için yazıldı. Bunu düşleyerek yazdım.”
Müziğini Orçun Tekelioğlu’nun, dekor-kostüm tasarımını Almila Altunsoy’un, ışık tasarımını Mustafa Bilal’in, efekt tasarımını Nuri Özelçi’nin, koreografisini Özge Midilli’nin yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Hasip Tuz, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Tevfik Şahin rol alıyor.
Oyun, 8, 15 Ocak 2023 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 22, 29 Ocak 2023 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.
benim-kucuk-yildizim-3.JPG

benim-kucuk-yildizim-1.JPG

benim-kucuk-yildizim-2.JPG
📆 22 Aralık 2022 Perşembe 14:55   ·   💬 0 yorum   ·   Yazdır Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir